• Mnoho variant
    Různé výplety, barvy, materiály i vzory
  • Šiškáč zvonkohra
    Lapač snů z přírodních materiálů
  • Jednobarevné
    K doladění interiéru je nutné vybrat správnou barvu.
  • Zvonkohra
    Kytičkové zvonkohry pro holky i kluky
  • Netradiční výplet
    Jarní kytičkový, snad ze zlatého deště

Dreamcatcher = lapač snů

Dekorace do ložnic, dětských pokojíků, dětských kočárků, kamionů, na chaty i chalupy. Původně ale visely v indiánských stanech teepee. Dělaly se z vrbových větviček, vyplétaly vyčiněnou zvířecí šlachou, zdobily pírky, proužky kůže. Pak přišel evropan a dovezl látky, stuhy a korálky. Původní význam lapače byl zachytávat zlé sny ve své síti, spáč pak spal klidně a zdály se mu jen samé krásné příběhy. Postupem času se tento předmět rozšířil do celého světa a tak najdete lapače snad na všech kontinentech. 
Mě uchvátili už velmi dávno, v dobách, kdy jsem se začala věnovat historii a to především v modě, odívání a tradicích Divokého západu. Bylo to mé "indiánské období" a zůstala mi z něho láska k indiánské kultuře, fascinoval mě jejich vztah s přírodou, životní filozofie a vazby mezi lidmy. To by pro nás mohlo být vzorem. Pak mám ještě několikery indiánské šaty a šperky a krom toho jsem si zamilovala lapače snů. Baví mě je tvořit v různých variantách, jak ty tradiční tak i různé závěsy a zvonkohry, které jsou těmi původními jen inspirované.

Barevné lapače snů

Jaké lapače a zvonkohry dělám? 

Je těžké je nějak rozškatulkovat, ale obecně se liší tvarem, materiálem, zdobením a velikostí. 

Při výběru lapače se řiďte pocitem, nechte se inspirovat fotkami, klidně nakombinujte co se Vám líbí (já Vám to pak stejně udělám jinak :D ). Můžete vybrat i konkrétní lapač,buď je ještě k dispozici, nebo bude prodaný a udělám podobný.

Zadání tedy může znít: jednoduchý romatický lapač do naší bleděmodré ložnice, nebo lapač pro kamarádku, která miluje drak i lapač pro manžela kamioňáka, co má rád modrou a je alergický na peří. Konkrétně můžete zadat:

  • Velikost - průměr kruhu, délka... 
  • Styl - barevný, přírodní, hippies...
  • Lapač nebo zvonkohra, kombinace
  • Emoce - romantický, veselý, snivý...
  • Barva - jedna nebo více
  • Materiál - přírodní, stuhy, větvičky...
  • Zdobení - korálky, pírka, tvary...
  • Doplňky - šišky, mušle, přívěsky...
Náhled konkrétních materiálůCeny a jejich tvorba

Materiály

Nebudu Vás trápit podrobným popisem všech možných materiálů, je jich totiž opravdu mnoho. Nvíc já jsem tak trošku cvok a neustále hledám nové možnosti, furt něco kupuju, hledám v lese i ve starých šuplících v naší nebo cizí stodole. Občas mi taky někdo něco donese ať už za účelem: " hele nehodí se ti to k něčemu?", nebo "nešlo by to přidat dolapače pro mě, mám k tomu vztah". Ano šlo, jde totiž téměř cokoliv..co jde.  :)

Konstrukce

Drátky, proutky, klacíky.....

Základní konstrukce je zpravidla kulatá, může být z drátku, opletená nějakým materiálem,  může být z proutku, který se vyváže do kruhu a já velmi ráda používám i větvičky. Buď jen na zavěšení dekorací, nebo různé vidličky a křivule, kde se dá udělat i kousek výpletu. 
Na malé lapče se dají využít i kroužky od záclon, nebo paměťoý drát na náramky. 

Omotání a vlákna

Stuhy, látky, krajky, provázky, vlna..

Konstrukci z drátu je nutno zakrýt, no nutné to není, ale já to většinou dělám. Na to používám různé stuhy, krajky, jutový provázek, někdy to obháčkuji, záleží jaký lapač má být. 
Stejný materiál pak většinou využiji i na vlákna lapače a kombinuji další, co se hodí. 
Vlákna se dají udělat i korálkové a technikou ketlování, to používám hlavně u zvonkoher.

Výplet 

Bavlnky, šňůrky, korálky... 

Výplet může mít mnoho podob. Já nejraději pletu z bavlnek, jsou měkké a poddajné a je nepřeberná škála barev, skvělé jsou i různobarevné, duhové. Dají se ale použít i tenčí šňůrky, příze, provázky a samozřejmě i původně používaná šlacha - přírodní nebo syntetická. 
Výplet je možné doplnit korálkami, přívěsky nebo kamínky a to v různém množství a kombinaci barev. 

Zdobení 

Pírka, šišky, mušle, květy...
Správný lapač by měl mít pírka, mohou být přírodní nebo barvená. 
Zdobit je možné i jinak, různé přívěšky, umělé kytky, potřeby pro scrap, přírodní materiály, řetízky a také třeba dětskou botičkou, kterou si chceme nechat na památku. 
Je tedy opravdu jen na vaší a mojí fantazii, jak bude výsledek vypadat, kombinovat se dá leccos.  Výsledek určitě ale bude krásný a originální. 

ceny a jejich tvorba

Prodejní ceny se pohybují od 80 Kč obvykle do 350 Kč ...

...a dál pak vytuněné vychytávky z pérem ptáka ohniváka, diamanty a ručně tkanou hedvábnou stuhou.... Klasický lapač je za 250 Kč. Cena se skládá z několika zásadních faktorů, které na ni mají vliv. 

Patrové lapače jsou v cenách 380 Kč a to je ten vysoký z 9 malých. 

Konstrukce: je v podstatě nenáročná, jestli kupuji drát, nebo si najdu větvičku, kterou musím upravit, očistit a nalakovat, Je v podstatě jedno. 

Omotání a vlákna: tak tady se dá uvalit hodně. Stuhy jsou celkem drahá záležitost, podobně jako krajky. Levněji pak vyjdou provázky a kožené řemínky. Proto ráda i kombinuji. Nicméně, máte-li zálusk na bohatý lapač se záplavou stuh, je potřeba počítat s vyšší cenou. Podobně je tomu u ketlovaných lapačů, kde jsou požité kovové komponenty a korálky a především práce, zvaná "hroznádrbačka". 

Zdobení: tak tady je taky možné prodělat gatě. Korálky, zvlášt kovové, skleněné mohou být ranec a to nemluvím o fajnšmekrech, kteří trvají na svárowských - i když nutno uznat, že sněhobílý lapač s broušenými svárovskými korálky má něco do sebe a může se stál opravdu luxusním dárkem.

Pírka jsou levná ta barevná chmýříčková, ale mít tam brko z orlosupa je jiná cena. Do ceny se zobrazí i jejich množství, protože chmýříčkový jsou sice levný, ale zas je velký odpad a přidělávání na lapač je opravdu rozkošná práce, kdy všechno utíká, elektrizuje a zlobí. 

Práce: kapitola sama o sobě, obyčejný lapač z drátucca 15 cm průměr, omotaný stuhou a vypletený bez korálek s navázanými vlákny bez ozdob - tedy opravdu easyverze, mě trvá cca 1 hodinu. Při normální hodinové mzdě, za kterou se ještě vyplatí zvednout zadek a jít něco dělat, řekněme 80 Kč se lapače fakt nevyplatí :), protože takový lapač s materiálem by musel stát 200 Kč (něco ještě odsypat státu, že ano) a za 200 Kč jsou velmi těžko prodejné, když už se trošku nazdobí, navlékají korálky, pírka ..tak jste na 2  hodinách, ale může to být i 5 hodin. Tak babo raď. Já tedy práci přidávám opravu jen symbolicky, základem ceny je opravdu materiál.